State Meet Results


#1

Results

Boys

Girls

Other links of interest:


#2

And they’re off!


#3

Usual suspects through at 10:15


#4


#5

I think I counted Darlington 68 to Aquinas 85

Darlington awaiting team scores -

D3 All-State

Place Athlete Result 1 Mile 2 Mile 5000m Pts
1 David Vannucchi
10 - Luther
15:59.4
4:56.1
-
Pl: 3
10:15.4
5:19.4
Pl: 1 2
15:59.4
5:44.0
Pl: 1
1
2 Wesley Schiek
11 - Valley Christian
16:06.0
4:55.8
-
Pl: 1
10:15.8
5:20.0
Pl: 2 1
16:06.0
5:50.3
Pl: 2
3 Payton Heinberg
10 - Darlington
16:33.7
5:12.9
-
Pl: 18
10:42.7
5:29.9
Pl: 9 9
16:33.7
5:51.0
Pl: 3 6
2
4 Adam Rzentkowski
10 - Rosholt
16:38.7
5:10.2
-
Pl: 14
10:38.1
5:28.0
Pl: 4 10
16:38.7
6:00.7
Pl: 4
3
5 Jacob Wahlers
12 - Algoma
16:39.7
5:02.8
-
Pl: 5
16:39.7
16:39.7
Pl: 5 1
6 Andrew Ruiz
12 - Webster
16:39.7
5:03.8
-
Pl: 6
16:39.7
16:39.7
Pl: 6 2
7 Dan Lau
11 - Eau Claire Immanuel Lutheran
16:45.3
5:06.0
-
Pl: 10
10:39.3
5:33.3
Pl: 6 4
16:45.3
6:06.1
Pl: 7 1
8 Connor Dolan
12 - Assumption
16:46.3
5:03.9
-
Pl: 7
10:40.8
5:37.0
Pl: 8 1
16:46.3
6:05.6
Pl: 8
4
9 Garrett Franczek
11 - Hilbert/Stockbridge
16:47.1
5:04.1
-
Pl: 8
10:39.5
5:35.5
Pl: 7 1
16:47.1
6:07.6
Pl: 9 2
10 Alex Binfet
12 - Unity
16:48.1
5:02.7
-
Pl: 4
10:39.0
5:36.4
Pl: 5 1
16:48.1
6:09.1
Pl: 10 5
5
11 Lucas Caminiti
12 - Wisconsin Heights/Barneveld
16:49.3
5:23.6
-
Pl: 50
10:58.6
5:35.0
Pl: 19 31
16:49.3
5:50.7
Pl: 11 8
6
12 Michael Axtman
11 - Living Word Lutheran
16:58.7
5:21.4
-
Pl: 37
10:57.9
5:36.5
Pl: 18 19
16:58.7
6:00.9
Pl: 12 6
7
13 Gunner Schlender
9 - Brillion
17:01.5
5:08.4
-
Pl: 12
10:48.1
5:39.8
Pl: 11 1
17:01.5
6:13.4
Pl: 13 2
14 Josh Langteau
12 - Athens
17:03.2
4:56.0
-
Pl: 2
10:36.9
5:41.0
Pl: 3 1
17:03.2
6:26.3
Pl: 14 11
15 Alex Mielke
10 - Lake Country Lutheran
17:05.9
5:22.4
-
Pl: 42
10:58.8
5:36.5
Pl: 20 22
17:05.9
6:07.1
Pl: 15 5
16 Conner Hackett
12 - Darlington
17:09.5
5:13.0
-
Pl: 19
10:49.0
5:36.0
Pl: 12 7
17:09.5
6:20.6
Pl: 16 4
8
17 Jeremiah DeGroot
11 - Aquinas
17:13.0
5:13.6
-
Pl: 21
10:54.2
5:40.7
Pl: 13 8
17:13.0
6:18.8
Pl: 17 4
9
18 Ryan Scheidt
12 - Aquinas
17:13.0
5:18.0
-
Pl: 30
11:00.0
5:42.0
Pl: 21 9
17:13.0
6:13.1
Pl: 18 3
10
19 Wesley Brantner
11 - Durand
17:13.7
5:17.3
-
Pl: 28
11:01.2
5:44.0
Pl: 22 6
17:13.7
6:12.5
Pl: 19 3
11
20 Tanner Evenstad
11 - Darlington
17:16.0
5:20.8
-
Pl: 36
11:02.5
5:41.7
Pl: 23 13
17:16.0
6:13.5
Pl: 20 3
12
21 Kyle Fredrickson
12 - New Glarus/Monticello
17:16.3
5:30.9
-
Pl: 86
11:10.8
5:39.9
Pl: 36 50
17:16.3
6:05.5
Pl: 21 15
22 Jonathon Murphy
12 - Lancaster
17:17.5
5:11.2
-
Pl: 15
10:56.4
5:45.3
Pl: 14 1
17:17.5
6:21.1
Pl: 22 8
23 Daniel Bronner
12 - University Lake School/Trinity
17:19.1
5:17.3
-
Pl: 29
10:56.5
5:39.2
Pl: 15 14
17:19.1
6:22.6
Pl: 23 8
24 Gavin Martell
12 - Drummond
17:20.4
5:11.7
-
Pl: 16
10:56.6
5:45.0
Pl: 16
17:20.4
6:23.9
Pl: 24 8

#6

D2 Results were all over the place during the race. PT Timing brought the “D” team for their live results.

Place Athlete 5000m Pts
1 Justin Vorndran
10 - Osceola
19:00.6
19:00.6
1
1 Luke Bailey
12 - Xavier
15:44.8
15:44.8
1
2 Clark Otte
12 - Sheboygan Falls
15:56.5
15:56.5
2
3 Dustin Hatfield
12 - River Valley
16:05.9
16:05.9
3
4 Trevor Wenzel
11 - Valders
16:10.5
16:10.5
4
1
5 Miguel Mathias
11 - Nekoosa/Port Edwards
16:15.0
16:15.0
5
6 Nathan Broullire
12 - Xavier
16:16.8
16:16.8
6
7 Jack Colleran
12 - Notre Dame de la Baie Academy
16:19.2
16:19.2
7
2
8 Travis Reiter
12 - Freedom
16:20.1
16:20.1
8
9 Dan Iselin
12 - Platteville
16:26.8
16:26.8
9
10 Trey Ulrich
11 - Medford
16:28.5
16:28.5
10
11 Nick Baumann
12 - Monroe
16:32.0
16:32.0
11
3
12 Donny Pooler
11 - Northwestern
16:36.3
16:36.3
12
4
13 Maury Miller
11 - Ashland
16:38.4
16:38.4
13
14 Kav FitzPatrick
11 - Lakeland
16:40.8
16:40.8
14
5
15 Rylee Miller
12 - Jefferson
16:42.7
16:42.7
15
16 Ian Ison
12 - Cedar Grove-Belgium
16:46.2
16:46.2
16
6
17 Cole Schacherl
12 - Winneconne
16:46.8
16:46.8
17
18 Kyle Miller
12 - Waupun
16:47.0
16:47.0
18
19 Gus Kaiser
12 - Deerfield/Cambridge
16:49.1
16:49.1
19
20 Gordy Thompson
11 - Grafton
16:49.4
16:49.4
20
21 Dylan Scace
11 - Monroe
16:50.2
16:50.2
21
7
22 Spencer Currie
11 - Deerfield/Cambridge
16:51.0
16:51.0
22
23 Chris Pahnke
12 - McFarland
16:51.1
16:51.1
23
24 Noah Bodewes
10 - Lakeland
16:51.2
16:51.2
24
8

#7

I think these D2 team scores have got to be close. I got -

Valders 112
Wisconsin Lutheran 114
Lakeland Union 115
Monroe 117
Dodgeville Mineral Point 118

But the results were all screwed up so who knows.


#8

I had 144 for Wisco


#9

I was off by 10 for Lakeland Union. I am pretty sure Valders took second.


#10

Early glimpses from the D1 race


#11

Ha! Nevermind


#12

D1 leaders at the mile:

Team standings at the mile:


#13

D2

Lakeland 105
Valders 112
Wisconsin Lutheran 114
Monroe 117
Dodge/Point 118

That’s what i have


#14

Looks like Finn negative split 4:55-4:50… does he have a 4:45 -> 5:15 in him?


#15

Drew Bosley!


#16

Have 164 for Middleton. Their 5th with 97 of those points

Arrowhead with 137

Madison West 130


#17

what happened to Nate F?


#18

I have

Mad West 130
Arrowhead 137
Middleton 164
Hudson 208
Homestead 222
South Milwaukee 223
West Bend West 246
Sun Prairie 246
Green Bay Preble 252
Stevens Point 255

Who knows what else is missing and or wrong.


#19

Madison West 130
Arrowhead 137
Middleton 164
Hudson 208
Homestead 222
South Milwaukee 223
Neenah 240
*West Bend West 246
Sun Prairie 246
Green Bay Preble 252
SPASH 255
Germantown 270
Monona Grove 310
Kimberly 311
La Crosse Central 339
Appleton North 347
Waukesha North 349
Brookfield East 354
Muskego 384
Kenosha Tremper 397

What I added up.


#20

So West Bend West get’s Sun Prairie on that tie breaker (149-151)