Sectional updates


#1

If you are at a sectional, please post updates!


#2

Brookfield East won the 4x800 at the Waukesha North sectional. Time of 7:51.?? Waukesha South second.


#3

1600: 1. Hirsch 4.14.13, 2. Floyd Mews 4.14.16 3. Woodford, 4. Gagne, 5. Campbell. Didn’t get times for 3, 4 and 5, but they were all very close to the two leaders.


#4

Hirsch 414.1 for the win, Floyd and Woodford within a half second, Gagne 415 and Campbell 417 at Waukesha North


#5

Johnson, Hirsch, and Dusing through in Waukesha North 800. 154.69 for Johnson, Hirsch and Dusing in 155low


#6

Is he looking strong still?


#7

Hamilton:

Mile- Short 4:21. Bierman 4:22. Zack 4:22.


#8

Dakota Kauffman is one FAST FROSH! 9:34.12…That’s VERY Solinsky-like!

AccuRace Timing Services - Contractor License               5/23/2013 - 8:27 PM
                  WIAA Division 2 Sectional Championship Meet                   
                     Steve "Sparky" Reynolds Memorial Track                     
                           Boscobel, WI  - 5/23/2013                            
 
Event 105  Boys 3200 Meter Run Division 2
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Trevor Wunnicke           SR Dodgeville-M         9:45.39    9:33.22   10   
  2 Michael Christianson      SR Aquinas             10:19.91    9:33.23    8   
  3 Dakota Kauffman           FR Boscobel             9:44.90    9:34.12    6   
  4 Isaiah Abt                JR Viroqua             10:22.69    9:41.44    5   
  5 Ryan Mindham              SR Boscobel            10:05.11    9:48.29    4   
  6 Scott Swing               SR Turner              10:16.92    9:50.46    3   
  7 Logan Steinhoff           JR Mount Horeb         10:11.01   10:05.53    2   
  8 Henry Woloszyn            JR Madison Edgewood    10:25.67   10:15.47    1   


#9

Waukesha North Sectional


Event 100 Boys 4x800 Meter Relay Division 1
Team Relay Finals
Finals
1 Brookfield East 7:51.11 10
1) Trenton Daniels SR 2) Brad Johnson SR
3) Ryan DunDun JR 4) Stephen Browne JR
2 Waukesha South 7:53.49 8
1) Justin Washington JR 2) Alex Sayles JR
3) Ricardo Contreras JR 4) DQ Smith SR
3 Kettle Moraine 8:00.91 6
1) Josh Sarna SR 2) David Schoper SR
3) Nick Hoppe SR 4) Even Runzheimer SR
4 Marquette 8:03.16 5
1) Jack McCarthy SR 2) Ben Sprenger JR
3) Tom Enright SR 4) Jack Heinrich SO
5 Waukesha West 8:08.48 4
1) Ean Aleson SR 2) Brian Warras JR
3) Robert Bell JR 4) Tyler Benson SO
6 West Allis Nathan Ha 8:30.33 3
1) Tim Ebben JR 2) Tony Lozano SO
3) Bailey Keune FR 4) Clive Miller JR
7 Wauwatosa West 8:45.44 2
1) Kevin Dettlaff SR 2) Taylor Floyd-Mews JR
3) Alec Kirtley SO 4) Patrick Campbell SR
8 Wauwatosa East 8:46.55 1
1) Tanner Rutkowski JR 2) Evan Bertz JR
3) Eric Kashan JR 4) Jack Lockhart SR


Event 37 Boys 1600 Meter Run Division 1
Name Yr School Finals
Finals
1 Carl Hirsch SR Brookfield C 4:14.13 10
2 Taylor Floyd-Mews JR Wauwatosa We 4:14.16 8
3 Brad Woodford SR Waukesha Sou 4:14.37 6
4 Dan Gagne SR Wauwatosa Ea 4:15.16 5
5 Patrick Campbell SR Wauwatosa We 4:17.06 4
6 James Kearn SR New Berlin W 4:29.06 3
7 Tyler Miletti SR West Allis C 4:44.31 2


Event 64 Boys 800 Meter Run Division 1
Name Yr School Finals
Finals
1 Brad Johnson SR Brookfield E 1:54.69 10
2 Carl Hirsch SR Brookfield C 1:55.03 8
3 Andrew Dusing JR Brookfield C 1:55.07 6
4 Lane Geisness SR Waukesha Nor 1:57.31 5
5 Steff Uhrich SR Wauwatosa Ea 2:00.68 4
6 Robert Effinger JR West Allis N 2:01.17 3
7 Jack Lockhart SR Wauwatosa Ea 2:05.44 2


Event 106 Boys 3200 Meter Run Division 1
Name Yr School Finals
Finals
1 Carl Hirsch SR Brookfield C 9:21.32 10
2 Patrick Campbell SR Wauwatosa We 9:23.22 8
3 Taylor Floyd-Mews JR Wauwatosa We 9:24.30 6
4 Brad Woodford SR Waukesha Sou 9:25.91 5
5 RJ Salmon SR Wauwatosa Ea 9:30.82 4
6 Vince Paikowski SR Waukesha Sou 9:30.94 3
7 Stephen Browne JR Brookfield E 9:46.53 2
8 Jack McCarthy SR Marquette 10:18.60 1


#10

Oshkosh North Sectional

WISCO Sectional